Bizi Arayın

02128713399

Bize Yazın

[email protected]

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma

Büyüyen aile işletmeleri büyümenin yarattığı problemlerden bazen hemen etkilenmekte bazen de bu etkilenme daha uzun sürede gerçekleşmektedir. Yani büyüme her aile işletmesini kendine özgü yönleriyle etkilemektedir. Büyüme ile ilgili genel nitelikli bu problemleri şöyle sıralayabiliriz. Büyüme sürecinde yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için;Ortak Akıl Yönetim Danışmanlığı aile şirketlerinde kurumsallaşma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralamaktadır.

 

  1. Aile şirketlerinde kurumsallaşma süreci ailenin talebi doğrultusunda veya şirketteki bir yöneticinin talebi ile de başlayabilir.
  2. Profesyonel yönetici, üst düzey yönetici veya bir birim yöneticisi şirketteki bazı problemleri aşmak konusunda çıkmaza girdiğinde destek konusunda bizlere başvurmakta konu ile ilgili hangi desteklerin alındığında sürece dair bilgiler verilmektedir.
  3. Aile içi sorunlar yaşayan aile şirketleri, problemler baş gösterdiğinde büyükçe yoğun olan kısmı şirketin yapısından kaynaklanmaktadır. Bizler bu durumlarda devreye girerek şirketin sorunlarını öne alarak işlemeye başlıyoruz. Eğer bu durum şirket yapısından aile içinde başka bir problem ile yaşanıyorsa bu duruma yönelik çalışma olarak "aile anayasası" düzenlemelerini gerçekleştiriyoruz.
  4. Aile şirketlerindeki kurumsallaşma akışının sağlıklı ilerleyebilmesi için istenen ailenin de bu konulara destek vermesidir. Kuralları ilk olarak ailenin işler halde tutması ve bunu devamettirmesi tarafımızdan yüksek önemle şirketlerimizden istenmektedir.
  5. Kurumsallaşma adımları ve sürecinde aile şirketlerinin kurallara kati suretle riayet etmesi ve tam destek vermesi gerekmektedir, yöneticilerin bu anlamda yönlendirilmesi ve kurumca yüksek oranda desteklenmesi gerekiyor.
  6. Bütün bu çaba ile geldiğinde ve kurallara uygulandığında hem ailenin, hem şirketin kurumsallaşma süreci hayata geçmiş oluyor.
  7. "Kurallar doğru konulmalı, vizyon doğru çizilmeli, ekip doğru yönlendirilmeli, ailenin veya işletme sahibinin bunlara sahip çıkması gerekir. Ardından sabır gösterilmesi gereken bir süreç şirketleri bekliyor olacaktır” 

Biz Sizi Arayalım İletişime Geç